Kebab określany jest przez wielu Polaków jako nowa potrawa narodowa. Nie ma w tym nic dziwnego – badania pokazują, że kebab stał się jednym z najbardziej popularnych dań na warszawskich ulicach. Dlaczego tak się stało? Jak wygląda produkcja kebabu? Co kryje się w tym uwielbianym przez wszystkich mięsie? Odpowiedzmy na pytania.
Kebab – najpopularniejsze danie nad Wisłą
Budki z kebabem i bardziej wyrafinowane restauracje, serwujące kuchnię wschodu to częsty widok na ulicach wszystkich polskich miast. Tureckie miejsca gastronomiczne rosną jak grzyby po deszczu. Przyczyna jest jedna – ekonomia. Polacy zazwyczaj chcą zjeść tanio, szybko i konkretnie. Przestaliśmy sięgać po pizzę czy makarony, na które często trzeba czekać dłużej niż pół godziny, zwłaszcza w porze obiadowej. Chińska kuchnia w wietnamskim wydaniu też powoli się nam przejada, a japońskie sushi potrafi kosztować fortunę. Tymczasem kebab to solidna porcja mięsa i warzyw za rozsądną cenę. Konkretna, duża porcja pożywnego jedzenia za niewielką cenę – oto powód, dla którego Polacy pokochali kebab.
Produkcja kebabu w Polsce
Kebab pojawił się w Polsce dopiero w latach 90, choć Europę podbijał już 30 lat wcześniej. Pierwszą budkę otwarto w 1991 roku w Poznaniu. Kebab szybko zawładnął całym krajem. W samej Warszawie i okolicach istnieje co najmniej 500 miejsc, w których można skosztować tego dania. Są to nie tylko pojedyncze budki, ale wręcz całe sieci barów szybkiej obsługi, a także bardziej wykwintne restauracje. To właśnie do takich miejsc codziennie dostarczane są świeże porcje mięsa – czasem nawet po kilka ton każdego dnia!
Produkcja kebabu nie jest łatwym zadaniem. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na religię osób, prowadzących podobne biznesy. Mięso musi być pozyskane w specjalny sposób – pochodzić z uboju rytualnego. Znany nam wszystkim Doner Kebab (specjalny wałek mięsa na metalowym pręcie) to warstwowo ułożone płaty mięsa, przedzielone odpowiednio doprawionym mięsem mielonym. Następnie nabija się go na rurkę, uklepuje, ściska i zamraża. Uzyskane w ten sposób „kokony” zawijane są w folię i przekazywane do budek czy restauracji. Paczki ważące ok. 10 kg kierowane są zazwyczaj do małych lokali gastronomicznych. Prawdziwi giganci zamawiają nawet pięćdziesięcio i osiemdziesięciokilogramowe pakunki.
Kebab to dla Polaków jedno z podstawowych dań, dlatego produkcja mięsa najwyższej jakości jest dla nas bardzo ważna. Codziennie zaopatrujemy klientów w świeże wyroby. Sprawdź ofertę naszej firmy!